EN

Filmski umetnici vs AI – Kraj štrajka

Pisali smo o najdužem štrajku sindikata scenarista (WGA) i glumaca (SAG AFTRA) u Holivudu.

 

Ovaj štrajk je dobio epilog sa istorijskim značajem – nakon dugotrajnih pregovora, članovi WGA i SAG-AFTRA postigli su značajne pobede.

 

Scenaristi

Najpre, štrajk WGA je zvanično okončan 09.10.2023. godine kada je zaključen i ratifikovan sporazum između WGA i Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTM). Prema saopštenju WGA, scenaristi su dobili povećanje zarada, doprinosa za zdravstveno i penzijsko osiguranje, kao i nove rezidualne naknade za striming u inostranstvu i bonuse zasnovane na gledanosti strimovanja. Kao najvažnije, scenaristi su se izborili da AI neće moći da bude korišćena za pisanje scenarija, niti da stiče prava koja su rezervisana za scenariste, dok sami scenaristi mogu, ali ne moraju da je koriste u svom radu.

 

Glumci

Druga vest koja je odjeknula dana 08.11.2023. godine od strane SAG-AFTRA je da je pregovaračka komisija jednoglasno odobrila preliminarni ugovor sa AMPTP, kao i to da je od 00:01 čas, dana 09.11.2023. godine, štrajk glumaca zvanično obustavljen!

 

Sporazum, čiji je sažetak objavljen, obezbeđuje poboljšanje finansijskih i drugih uslova za glumce, najviše u pogledu naknada za striming.

 

Istorijski temelj odnosu sa AI su postavili i glumci. Sporazum uvodi niz novih definicija za različite vrste replica u pogledu korišćenja AI, naknadu za korišćenje njihovih replica od strane AI (koja bi trebalo da bude plaćena po sistemu dana angažovanja) i sl.

 

Dok je fokus stavljen na materijalni deo tj. naknade, čini se da su ostala “moralna” prava u nekim delovima ostala nedefinisana ili nedovoljno jasna kako će se u praksi sprovoditi.

 

Obavezan afirmativan i informisani pristanak za korišćenje glasa i lika za AI postoji u svakom vidu korišćenja uključujući i nadoknadu za kreiranje i korišćenje digitalnih replika članova, živih i preminulih, bilo da su kreirane na setu ili licencirane za upotrebu.

 

Postoje izuzeci od obaveze pribavljanja pristanka prema kojima saglasnost npr. nije potrebna ako se ne izlazi iz okvira scenarija, izvedbe i onoga kako je snimljena. Takođe, deluje da studiji imaju dosta ovlašćenja u post produkciji, te nije jasno do koje mere će glumac moći da utiče na finalni proizvod svoje interpretacije.

 

Sama primena predmetnog sporazuma će svakako dobiti svoj epilog u praksi, a podsećamo da originalni tekst sporazuma nije objavljen, te je moguće da se neki odgovori nalaze i u samom tekstu sporazuma.

 

O uticaju ovog dogovora, posebno u oblasti striming servisa i AI, će se sasvim sigurno tek govoriti. Izvesno je da će ovo biti najznačajnija pitanja kojima će se filmska industrija, kao i cela umetnička zajednica baviti u narednim godinama.