EN

August 2024

Vujinović & Partners

Objavljena Nova Strategija Razvoja Veštačke Inteligencije

Vlada Republike Srbije je predstavila je novu Strategiju razvoja veštačke inteligencije (VI) za period od 2024. do 2030. godine. U cilju sprovođenja Strategije trenutno se pripremaju akcioni planovi za trogodišnji period, a uskoro se očekuje usvajanje Akcionog plana za njeno sprovođenje koji će biti donet u roku od 90 dana od usvajanja.

 

Opšti cilj nove Strategije jeste ubrzanje razvoja nacionalnih resursa za razvoj veštačke inteligencije u privredi i obrazovanju, kao i dostupnost veštačke inteligencije za sve građane. 

 

Strategija je posebno istakla kao meru u razvoju i integraciji VI, podsticaj njene primene u kreativnim industrijama.

 

Mera podsticaja u kreativnom sektoru ima za cilj stimulisanje integracije i inovativne upotrebe veštačke inteligencije u kreativnim industrijama, uključujući dizajn, muziku, film, digitalne medije, vizuelne umetnosti, mobilne i računarske igre. Planiran je i program koji će podržati razvoj novih VI alata koji mogu da pomognu u kreiranju, analizi i distribuciji kreativnog sadržaja.

 

Pomenuta mera, konkretnije, obuhvata: 1. podsticanje istraživanja i razvoja VI tehnologija koje se mogu koristiti u kreativnim procesima, 2. finansijsku podršku za startape i projekte koji istražuju primenu VI u kreativnim industrijama, 3. razvoj elektronskih istorijskih biblioteka i virtuelnih muzeja, 4. organizovanje radionica, seminara i konferencija koje spajaju tehnološke stručnjake i kreativce, 5. saradnju sa univerzitetima i istraživačkim centrima za razvoj kurseva koji će obrazovati kreativce o mogućnostima i prednostima korišćenja VI, i drugo.

 

Iako veliki broj zakona, uključujući Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, kao i sve zakone koji regulišu intelektualnu svojinu, već ima svoju primenu na polju VI, Strategija izričito predviđa i donošenje regulative koja u skladu sa opštim trendovima u svetu, ima za cilj da stvori pravni okvir, koji će omogućiti brz razvoj i primenu inovacija, ali vodeći računa o ljudskim pravima i etičkim standardima i međunarodnim konvencijama. Pri donošenju regulative, predviđen je značajan nivo praćenja i usaglašavanja iste sa međunarodnim standardima, koji bi trebalo da olakša njenu komercijalizaciju.